Nikodem Pałasz (ur. 1974r. w Warszawie)

ksiazki1

Gwiazda światowego sportu, triumfator Wimbledonu, polski tenisista Artur Malewicz zostaje zamordowany w swoim ekskluzywnym apartamencie. Zabójstwo ma miejsce dzień po ostatnim turnieju sezonu – World Championships  w Londynie, który Polak wygrał w mistrzowskim stylu.

Dochodzenie w sprawie zabójstwa Malewicza prowadzi inspektor Wiktor Wolski, były amatorski mistrz Polski w boksie, historyk sztuki i niedoszły filolog. Porzucił uniwersytet, by wstępując do policji, rozwikłać zagadkę morderstwa swojego ojca.

Wolski wnika w mroczny świat zawodowego tenisa. Płatny seks, doping, ustawianie meczów. Tu wszystko jest możliwe i każdy wydaje się podejrzany… Okazuje się, że nawet inspektor Wiktor Wolski, w imię wyższych celów,  musi czasem rezygnować ze swoich zasad.

“Entuzjaści tenisa zachwycają się pięknem tego sportu i nie powiedzą o nim inaczej, jak „biały sport”, w znaczeniu też „czysty”. A tu guzik z tego! Debiutujący autor Nikodem Pałasz wylewa na te białe majaki kubeł czarnej farby. Tam są przekręty, złodziejstwo, doping, ćpanie i wszystkie inne plagi. I ja mu wierzę…”

Leszek Bugajski, Newsweek

“500 stron brutalnej prawdy o sporcie. „Brudna gra” jak „Dom zły.”

Marta Gula, Polsat Sport

“Od dawna podejrzewałem, że tenisowe życie może być inspiracją do napisania powieści kryminalnej, ale nie spodziewałem się aż tak przyjemnych wrażeń przy lekturze.”

Mirosław Żukowski, Rzeczpospolita

Wschodząca gwiazda polskiej ligi Moloki Mooketsi zostaje brutalnie zamordowany w swoim podwarszawskim mieszkaniu. Sposób, w jaki pozbawiono go życia, może wskazywać na mord rytualny. Multimilioner Jan Grabek, właściciel klubu, w którym grał Moloki, nie ufa policji. Decyduje się zaangażować do prywatnego śledztwa byłego policjanta i od niedawna byłego inspektora Europolu Wiktora Wolskiego.

Charyzmatyczny gliniarz, znany z Brudnej gry, wnika w świat polskiego futbolu. Poznaje ciemne tajemnice podwarszawskiego klubu, którym w przeszłości kierowali ludzie stojący na bakier z prawem. Szukając mordercy, spotka na swojej drodze skorumpowanych trenerów, uzależnionych od hazardu i alkoholu zawodników, fałszywych menedżerów i szalonych rodziców.

Ale Wolski ma jeszcze jedną tajemnicę do rozwikłania. Przeszłość nie daje mu spokoju. Szukając prawdy o śmierci swojego ojca, decyduje się na ryzykowny wyjazd do Petersburga, gdzie spotyka byłego agenta KGB. Tam kolejny raz staje sam na sam ze śmiercią.

“Nikodem Pałasz dołączył do ekstraklasy polskiego kryminału”

Katarzyna Bonda

News

Media

Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi wywiadami, których Nikodem Pałasz udzielił z okazji ukazania się książki “Sam na sam ze śmiercią”

“Chcę pokazać, że sportowcy to ludzie o wielu twarzach. To często ktoś zupełnie inny niż gwiazda znana z boiska czy kortu, czy przekazów w mediach.”

Cały wywiad: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3827457,pilka-jest-kanciasta-rozmowa-z-autorem-kryminalu-sam-na-sam-ze-smiercia,id,t.html

 

“To, co ja chciałem pokazać, tworząc tę postać, to podobieństwo do Brudnego Harry’ego, co udało się dostrzec jednemu z czytelników „Brudnej gry”. W „Sam na sam ze śmiercią” ktoś z kolei wychwycił, że Wolski przypomina Bryana Millsa z filmu „Uprowadzona”. Takie spostrzeżenia są świetne, bo Wolski ma być właśnie zlepkiem takich filmowych postaci.”

Cały wywiad: http://aleczywarto.pl/literatura/wywiad-z-nikodemem-palaszem-autorem-kryminalu-sam-na-sam-ze-smiercia

 

“Piszę o prawdziwych problemach współczesnego sportu, ale tworzę fikcję. Sfera kryminalna jest całkowicie wymyślona. Nie mam i nigdy nie miałem nic wspólnego z policją. Nie mam też doświadczeń „sądowych”, jak na przykład Kasia Bonda, która napisała świetne „Polskie morderczynie”. Pracowała jako sprawozdawca sądowy, przeprowadziła później wywiady z kilkunastoma kobietami skazanymi za morderstwa. Moja wiedza, nazwijmy ją „kryminalna”, pochodzi z lektur, telewizji, prasy, kina i seriali. Tak, seriali. Świat zbrodni, gliniarzy, przestępców czy nawet wątek KGB, który pojawia się w „Sam na sam ze śmiercią”, są wytworami mojej wyobraźni, choć inspirowane otaczającym światem. Nie jestem i nie będę jak reżyser Patryk Vega, który rozmawiał z wieloma policjantami, a potem stworzył serial „Pit Bull”, a dziś wydał książkę o „prawdziwych” psach. Nie muszę wchodzić w środowisko gliniarzy czy półświatka, żeby o nim pisać. Mam wyobraźnię. Ale nie chcę przez to powiedzieć, że pracę Vegi oceniam negatywnie. Wręcz przeciwnie. To właśnie dzięki takim produkcjom jak Pit Bull czy książkom o tak zwanych „prawdziwych psach” nie muszę wnikać w jakieś środowisko.”

Cały wywiad: http://booklips.pl/wywiady/celowo-przekraczam-granice-wywiad-z-nikodemem-palaszem/

 

“Wiosna zachęca do odkrywania nowych terytoriów. Warto więc zejść z turystycznych szlaków i poznać nieznane obszary miasta. O niestandardowych spacerach po stolicy porozmawiam z Nikodemem Pałaszem, autorem warszawskich kryminałów.” – Małgorzata Frydrych

Cały wywiad:  http://radiowarszawa.com.pl/2015/04/warszawa-sasiedzka-sam-na-sam-z-warszawa/

BUY A BOOK

Warsaw

Contact